Informacje Techniczne - www.kews.com.pl

1. Technologie w jakich wytwarzane są skanery wielkofornatowe

 

We wszystkich skanerach dokumentów stosowane są dwie podstawowe technologie zczytwania obrazów skanowanych:

  •   CCD -  Charge Coupled Device - to czujniki liniowe typu redukcyjnego (zwane w skrócie CCD),

Skrót CCD w rzeczywistości oznacza Charge Coupled Device, czyli technologię stosowaną we wszystkich czujnikach obrazu, dlatego użycie CCD jako synonimu czujników liniowych typu redukcji jest niepoprawne z naukowego punktu widzenia. Ale ponieważ wszyscy używają terminu CCD dla czujników redukcyjnych, użyjemy go również dla kamer redukcyjnych, aby uniknąć nieporozumień.

Cyfrowe aparaty fotograficzne wykorzystują obszarowe matryce CCD składające się z wielu bardzo małych pikseli, które są pokryte wzorem Bayera składającym się z dwóch zielonych, jednego czerwonego i jednego niebieskiego piksela obok siebie. Zmniejsza to rozdzielczość dwa razy i zwiększa szum w porównaniu z liniowymi czujnikami liniowymi. Te czujniki obszarowe CCD nie są odpowiednie dla skanerów, ponieważ nie skanują, ale raczej robią zdjęcia.

Skanery oparte na matrycy CCD mają czujniki liniowe przechwytujące czerwone, zielone i niebieskie linie jedna po drugiej z dokumentu oświetlonego białym światłem. Obraz jest redukowany przez soczewkę redukcyjną i rzutowany na liniowy czujnik CCD. Obiekt (dokument) porusza się w synchronizacji z ekspozycją elementów CCD.
Jakość białego światła określa jakość skanu. Zanim białe diody LED stały się dostępne jako źródło światła, dostawcy skanerów wielkoformatowych stosowali do tego celu lampy fluorescencyjne. Istnieje wiele wad lamp fluorescencyjnych i dlatego też producenci skanerów nie używają już lamp fluorescencyjnych.

 

 

  • CIS Contact Image Sensors 
    Podstawowe i najbardziej popularne skanery używają czujników działających w technologii CIS i są połączone  z innymi elementami takimi jak: (Selfoc 1:1, obiektyw w bardzo bliskiej odległości, system oświetlenia oparty na diodach LED). Wszystko zmontowane w kompaktowy moduł. Te moduły są relatywnie tanie i są produkowane do większości dostępnych podstawowych skanerów na rynku. 

Aby pobrać dodatkowe pliki, należy wpisać hasło.

Jeżeli nie posiadasz hasła, prosimy o kontakt